STOP zwolnieniom z WF-u!

Opublikowano: 15.10.2014 | Kategoria: Sport

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła zgłosiła swój udział do programu „Stop zwolnieniom z WF-u”.
Jest to akcja Ministerstwa Sportu i Turystyki mająca na celu systematyczne zwiększanie uczestnictwa polskiego społeczeństwa w sporcie oraz ma zachęcić dzieci i młodzież do jego uprawiania.

           Twarzą tegorocznej akcji „STOP zwolnieniom z WF-u“ jest Anna Lewandowska, promotorka zdrowego trybu życia, zawodniczka karate tradycyjnego, a prywatnie żona piłkarza Roberta Lewandowskiego.
Siłą kampanii jest to, że od początku wspiera ją wielu polskich sportowców. M.in. Bartosz Kurek, Otylia Jędrzejczak, Anita Włodarczyk czy Marcin Gortat. W ramach akcji gwiazdy sportu wcielają się w rolę nauczyciela i prowadzą dla dzieci lekcje pokazowe
Kluczowy wpływ na aktywność fizyczną dzieci ma aktywność fizyczna ich rodziców. Warto więc zachęcić dzieci do wspólnych ćwiczeń i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest też zapisanie dziecka na zajęcia pozalekcyjne.
Najczęstszą przyczyną nie ćwiczenia przez dzieci na lekcjach WF-u jest brak stroju. Często usprawiedliwia je także zwolnienie od rodziców. Warto pamiętać, że wypisywanie zwolnienia swoim pociechom im nie pomaga, a wręcz szkodzi. Przyczynia się do tycia oraz powstawania wad postawy. Rodzice powinni więc zachęcać dzieci do lekcji WF-u, a tym zapominalskim przypominać o zabraniu na zajęcia odpowiedniego stroju.
Dzieci i młodzież powinny ćwiczyć codziennie nie krócej niż 60 minut. W Polsce zalecenia te spełnia tylko co czwarty 11-latek i co dziesiąty 17-latek, często właśnie w ramach zajęć WF-u. Choć popularność uprawiania sportu maleje, nie brakuje młodzieży, która na uprawianie sportu poświęca swój wolny czas.
Aktywność fizyczna w okresie szkolnym ma bardzo duże znaczenie. Regularne uprawianie sportu może zapobiegać lub opóźniać występowanie pewnych schorzeń. Wpływa także na:
samoocenę dziecka,
umiejętności współpracy w grupie,
integrację,
przestrzeganie zasad,
radzenie sobie z problemami.
Z badań Centrum Edukacji Obywatelskiej i PBS wynika, że co piąty uczeń w polskich podstawówkach nie ćwiczy na WF-ie. W gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten wynosi kolejno 23 proc. i 36 proc. Absencja znacznie częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców. Za dobrą wymówkę służy im nierzadko fakt miesiączkowania. Wśród sztuczek służących jako wymigiwanie się od ćwiczeń pojawiają się takie zachowania jak bandażowanie kończyn z symulacją bólu, udawanie problemów z oddychaniem czy domniemana alergia. Na popularnych forach dla nastolatków oraz portalach społecznościowych nie brakuje złotych porad to właśnie tam spora część uczniów czerpie inspiracje „jak ściemniać przed WF-em”.
W ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się! Aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę, a 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
Dlatego wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego i wychowawcy klas, będą zachęcać dzieci do ćwiczenia na zajęciach z wf-u i motywować do brania udziału w zajęciach pozalekcyjnych.